Siedziba tymczasowa i adres do korespondencji  :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba        e-mail: puchostu@wp.pl

powrót na stronę  główną
SZTAUDYNGEROWSKIE TRASY TURYSTYCZNE


Krótka historia powstania DSTT

Jedno z zadań stowarzyszenia to  projekt  "Wędrówki z fraszką"    ma on na celu wytyczenie tras turystycznych  nazwanych „Sztaudyngerowskimi Trasami Turystycznymi” : „artystycznej”- Mała STT i „widokowej” - Duża STT  po szlakach górskich oraz  umieszczenie w określonych miejscach na tych trasach tabliczek z fraszkami i mapą z przebiegiem trasy. Do tych tras opracowanie folderów i organizowanie wspólnych wypraw  tymi trasami.

W wyniku tego projektu 2 maja 2009 roku została otwarta Duża Sztaudyngerowska Trasa Turystyczna ze względu na swoje walory nazwana "widokową". Odbył się wtedy I Rajd Sztaudyngerowski.


Pierwszym krokiem, który wykonał Artur Leszczawski było zaprojektowanie przebiegu tras.
Następnie - 30 maja 2008 roku
odbył się rajd młodzieży szkolnej tymi trasami  oraz  przymiarka do zaplanowania punktów, w których zostaną umieszczone tablice.

Kolejnym krokiem było w 2008 roku letnie przejście  całej wytyczonej trasy przez członków Stowarzyszenia w celu oszacowania czasu potrzebnego na jej przejście i poczucia jedności z trasą, widokami i zmęczeniem.

zobacz galerię zdjęć z tego przejścia >>


Po otrzymaniu dotacji na projekt rozpoczęliśmy przygotowanie tablic. Projekt wykonał Maciej Dymarski, mapę przygotowała "LIBRA".  Po wydrukowaniu tablice zostały przyklejone na blachę. Konstrukcję drewnianą z elementów przygotowanych przez stolarnię wykonali własnoręcznie członkowie Stowarzyszenia. 

Ostatnie dni przez otwarciem Dużej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej to montaż tablic na trasie. Zadanie dość praco i czasochłonne.

 

Niektóre punkty trasy niedostępne dla zwykłych pojazdów osiągnęliśmy tylko dzięki tej maszynie.

 

Pierwsze ruchy łopatą...

 

... ustawienie w wykopie  konstrukcji...

 

...umocnienie wykopu kamieniami..

 

...ostatnia kontrola poziomicą...

 

.. i tablica na Chybotku już gotowa,  w promieniach zachodzącego słońca.

 

Najbardziej niedostępne do montażu miejsce - Dzwonnica.

 

Właściwie trudno sie dziwić, że tam, gdzie są skały, ciężko się kopiee-mail: puchostu@wp.pl     adres do korespondencji :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba                               admin:  mdymarski@wp.pl