Siedziba tymczasowa i adres do korespondencji  :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba        e-mail: puchostu@wp.pl

powrót na stronę  główną
Salon Artystyczny Jana Sztaudyngera    - 13 czerwca 2014 r.
(110 rocznica urodzin Jana Sztaudyngera)


fot. A.Leszczawski
galeria zdjęć >>>

            Rzeźbię moje wierszyki
            Jak kozikiem w drzewie.

            Jak je trudno wyrzeźbić,
            Nikt oprócz mnie nie wie.
                         Wylatują, jak ptaki

                         Rozśpiewane piosenki,
                         Lecz na to trzeba serca
                         I niechybnej ręki
            Ręki, aby im skrzydła

            Mocne wyrzeźbiła,
            Serca, aby piosenka
            Pod niebo się wzbiła.

Wierszem "Rzeźba kozikiem" Jana Sztaudyngera powitał wszystkich przybyłych na kolejny Salon Artystyczny prezes Stowarzyszenia "PUCH OSTU" Maciej Dymarski. Od momentu uroczystego otwarcia Salonu Artystycznego Jana Sztaudyngera w 2010 roku odbyło się już kilka spotkań,  po trzech ostatnich w "Domu Carla i Gerharta Hauptmannów” w Szklarskiej Porębie recytatorzy i goście Salonu zawitali w gościnne progi Restauracji "Kaprys".  Pierwszym elementem wieczoru było wręczenie  Stypendium Artystycznego im.Jana Sztaudyngera mającego na celu wspieranie przez Stowarzyszenie uzdolnień dzieci i młodzieży. We wręczaniu pomagał gość specjalny tegorocznego Salonu Artystycznego Pan Jan Jacek Sztaudynger,  syn poety i fraszkopisarza.  Tegoroczni stypendyści to: Michał Kaźmierczak (muzyka),  Zuzanna Napora (plastyka), Katarzyna Nowak (fotografia), Oliwia Socha (muzyka), Maciej Sulima (fotografia, film). Z talentami czwórki stypendystów uczestnicy Salonu mieli możliwość zetknąć się tego wieczoru, natomiast żeby posłuchać koncertu  organowego Michała Kaźmierczaka trzeba było być 28 kwietnia 2014 r. w kościele p.w. Bożego Ciała.

Pan Jacek Sztaudynger  na wstępie swojej wypowiedzi docenił  znaczenie Szklarskiej Poręby i działań Stowarzyszenia "PUCH OSTU" w kultywowaniu pamięci o jego Ojcu i jego twórczości. Wspominał swoje relacje z ojcem, wakacyjne pobyty w Kopyści, cytując  wiersze i fraszki. m.in. z nowego wydawnictwa "Pogwarki o Kopyści"

Nęci dzieci kałuża,
            Gdy minęła już burza.

            Do syta się taplają
            I przedsmak raju mają.
            Niech nikt z dorosłych nie płoszy
            Tego raju, tej rozkoszy.
          

Podkreślał również, że Jan Sztaudynger był skromnym człowiekiem, cieszącym się życiem, chcącym dawać radość innym i takim go pamietają ci, którzy mieli z nim bezpośrednią styczność.

Jeśli w ogóle jestem poetą,
            to dzięki kwiatom, grzybom, kobietom. 


            

 W związku ze 110 rocznicą urodzin Jana Sztaudyngera 8 czerwca w Kopyści odbyły się uroczystości wraz z odsłonięciem pamiątkowego głazu. Szklarska Poręba i Kopyść to  oczywiście nie jedyne miejsca, gdzie odbywają się imprezy związane z tą rocznicą. Pan Jacek Sztaudynger przedstawił listę osób, które podjęły się patronatu honorowego obchodów rocznicowych w całej Polsce.

Burmistrz  Szklarskiej Poręby Pan Grzegorz Sokoliński podziękował organizatorom za incjatywę i  organizację działań w sferze szeroko rozumianej kultury oraz Panu Jackowi Sztaudyngerowi  za jego barwne wystąpienie. Nawiązując do wypowiedzi Pana Jacka Sztaudyngera podkreślił znaczenie młodych ludzi dla przyszłości społeczeństwa i naszego miasta.

Ważną częścią spotkania był Finał V Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Przyroda i siły natury”. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum, liceum  oraz  osoby w wieku pozaszkolnym. W finale wzięło udział 18 osób. Publiczność z wielkim zainteresowaniem wysłuchała kolejnych interpretacji.  Po zakończeniu recytacji jury udało się na naradę.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im.J.I.Sztaudyngera odbywa się corocznie "Konkurs wiedzy o życiu  i twórczości Jana Sztaudyngera". W tym roku laureatami zostali: I miejsce  - Maria Pałucka, II miejsce - Kamil Głabuś, III miejsce - Jan Wojda.  Nagrody książkowe zostały wręczone  w trakcie Dnia Patrona  w Zespole Szkół w dniu 2 czerwca.

Z okazji 110 rocznicy urodzin Jana Sztaudyngera został ogłoszony konkurs pod hasłem "Wizualizacja fraszki".   Nagrodę  zwyciężczyni konkursu Katarzynie Nowak wręczył Pan Maciej Dymarski.

Salon Artystyczny Jana Sztaudyngera jest miejscem promowania uzdolnionej młodzieży. W tegorocznym Salonie wystąpił Ignacy Fitzet - solo na gitarze ("Bad girlfriend" z repertuaru zespołu "Theory fo the Deadman" oraz improwizacja własna inspirowana utworami różnych zespołów)  oraz na zakończenie Salonu Oliwia Socha w dwóch utworach wokalnych przy akompaniamencie Tomka Czekaja oraz Pana Artura Leszczawskiego ("Stay" z repertuaru Rhianna oraz "Hallelujah" z repertuaru Leonarda Cohena). 

Twórcą, z którego wierszami mieliśmy możliwość się w tegorocznym Salonie spotkać  był poeta, mieszkaniec naszego miasta, Pan Marian Cap. Wybór wierszy w formie wystawy był prezentowany w części ekspozycyjnej natomiast jednym z utworów pod tytułem "Niezapominajki II " rozpoczął Pan Maciej Dymarski zmagania konkursowe recytatorów.

Tak niedawno był maj
            jak w piosence

            skąpani w młodzieńczych marzeniach
            z bukiecikiem
            niebieskich kwiatów w splecionych dłoniach

            i stokrotką
            w twoich włosach
            po miłość
            Tak niedawno był maj
            zakwitły niezapominajki

            nasze dłonie 
            piszą listy
            a wiatr
            rozwiewa je

            po całym świecie
            płynąc ku jesieni

                              

W trakcie przerwy (na obrady jury) uczestnicy obejrzeli film autorstwa jednego ze stypendystów -  Macieja Sulimy oraz zwiedzili ekspozycje wystawowe. Wystawy dotyczyły Jana Sztaudyngera, jego pobytu w Szklarskiej Porębie i twórczości, przedstawiały prace stypendystów oraz wspomniany wybór wierszy Pana Mariana Capa. W  gablotach prezentowane były pozycje książkowe z oryginalnymi odręcznymi wpisami Jana Sztaudyngera oraz szkice przedstawiające fraszkopisarza, autorstwa Wlastimila Hofmana. Po rozmowach przy ciastku i kawie wszyscy spotkali sie ponownie w sali na dole by wysłuchać werdyktu jury, które w składzie: Pani Jolanta Albańska, Pani Joanna Chmielewska, Pani Elżbieta Pawłowska oraz Pani Irena Kubera ustaliło następującą kolejność :

Szkoły podstawowe:

1 miejsce - Ewa Nowacka  "W królestwie kotów"  Ludwik Jerzy Kern

2 miejsce - Nikodem Siudak     "W sieci"  Jerzy Cudny 

3 miejsce – Karolina Sikora   "List do świata"   Andrzej Sikorowski 

Wyróżnienie:
Julia  Lichocka    "Burza"  autor nieznany  

Maja Nawrocka   "Motyle"  Wanda Chotomska  

Igor Zieliński   "Nocleg w obozie"  Józef Czechowicz

Gimnazjum

1 miejsce   - Michał Skowron   -  "Kapuśniaczek"  Julian Tuwim

2 miejsce –  Przemysław Kozik   -  "Zając i żaba"  Adam Mickiewicz

3 miejsce – Aleksandra Wronecka -   "Kapuśniaczek"  Julian Tuwim

         Wyróżnienie:
Miłosz Lepak  -  "Nad wodą wielką i czystą"  Adam Mickiewicz

Malwina Cembala - "Chmury"   Juliusz Słowacki

Piotr Sikora -  "Nad wodą wielką i czystą"  Adam Mickiewicz

Liceum

1 miejsce   - Aleksander Dziadyk   -  "bez tytułu"   własnego autorstwa

2 miejsce –  Natalia Sikora   -  "Na śniegu"  Adam Asnyk

3 miejsce – Olga Fiszer -   "Daleka ojczyzna"  Ramona Islington


Kategoria pozaszkolna

1 miejsce   - Bożena Czesna   -  "A droga wiedzie w błękicie"  Roman Kołakowski

2 miejsce –  Jadwiga Butrym   -  "Rozmowa z fortepianem"  Dorota Geller

3 miejsce – Janina Gerczak -   "Ziemio karkonoska"  Irena Kubiak

  Wszystkim uczestnikom należą się olbrzymie brawa. Przebrnęli oni przez kwalifikacje szkolne (oprócz oczywiście ostatniej grupy)  i interesująco zaprezentowali się w finale.  Nagrody wręczał Pan Jacek Sztaudynger i Pan Wojciech Ginter.

Recytatorzy zostali nagrodzeni sprzętem elektronicznym zakupionym w ramach realizacji przez Stowarzyszenie "PUCH OSTU" zadania publicznego finansowanego przez Urząd Miasta, dodatkowo zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali książki sfinansowane przez Bibliotekę Miejską. Młodzież otrzymała bilety na zjeżdżalnię i wieżę w Rodzinnym Parku Rozrywki ESPLANADA.  Dzięki Pani Beacie Bąk  laureaci mogli otrzymać również kryształowe puchary.

Mamy nadzieję, że uczestnicy Salonu spędzili w sposób interesujący i w miłej atmosferze ten piątkowy wieczór.

 
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszego  spotkania.


Maciej Dymarski

Sponsorzy i partnerzy :
Urząd Miasta i Burmistrz Szklarskiej Poręby,  Biblioteka Miejska w Szklarskiej Porębie,  
Restauracja "Kaprys" -Pani Beata Czekaj,   ZSOiMS im.J.I.Sztaudyngera , Rodzinny Park Rozrywki  ESPLANADA, Pani Beata Bąk, Hotel "Kryształ".           

e-mail: puchostu@wp.pl     adres do korespondencji :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba                               admin:  mdymarski@wp.pl