Siedziba tymczasowa i adres do korespondencji  :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba        e-mail: puchostu@wp.pl

powrót na stronę  główną
1 maja 2015  -   "DOTYKANIE SZTUKI - IDĄC I STOJĄC"

Otwarcie imprezy
Słowo wstępne
I już na mecie
VII Rajd zakończony

fot. M.A.Leszczawscy


     Już siódmy raz spotkaliśmy się koło dawnego domu Jana Sztaudyngera przy ul. 1Maja 55, żeby wyruszyć na Dużą Sztaudyngerowską Trasę Turystyczną. Trasa ta wokół Szklarskiej Poręby jest drogą, na której zgodnie ze słowami poety "krajobrazy jak ziarnka różańca odmawiamy" w czasie corocznego pierwszomajowego Rajdu Sztaudyngerowskiego. 
    Tegoroczna aura nie zachęcała do wędrówki, niska temperatura i deszcz nie zniechęciły jednak grono stałych rajdowiczów, dla których przejście tej trasy stało sie sposobem na aktywne spędzenie wolnego od pracy dnia.  Z grupy 18 osób, które wyruszyły na DSTT na mecie rajdu do pamiątkowego zdjęcia zameldowało się 10 osób. Był to nie lada wyczyn,gdyż początkowe kilometry upływały w strugach deszczu a trzeba było przejść tych kilometrów w sumie prawie 30. Na szczęście później trochę się rozpogodziło dzięki czemu rajdowicze mieli więcej przyjemności z wędrowania.

   
    Wracając do pogody, to niestety padający deszcz ograniczył przestrzeń wystawową "dotykania sztuki".  Nasza impreza pod hasłem "Dotykanie sztuki - idąc i stojąc" nie ogranicza się bowiem tylko do rajdu. W czasie, gdy rajdowicze są na trasie to w okolicy ruin dawnego domu Jana Sztaudyngera trwają róznego rodzaju wystawy. Musieliśmy zrezygnować ze zwyczajowego "Fraszkowiska na rumowisku" a akcja promowania regionalnych twórców ograniczyła się do zasygnalizowania jednym obrazem malarstwa Pani Ireny Gołąb. Jak co roku dzięki współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym mogliśmy prezentować i obdarowywać turystów materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez KPN. Wśród materiałów znalazł się również przewodnik do Dużej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej wydany przez Stowarzyszenie "PUCH OSTU" autorstwa Artura Leszczawskiego. Część wystawy zajmowała prezentacja zdjęć z albumu "Szklarska Poręba - opowieść o ludziach i miejscu" z informacją o przygotowywaniu drugiej części tego albumu. W dalszym ciągu zbieramy stare zdjęcia i materiały dotyczące historii Szklarskiej Poręby, jej mieszkanców, zakładów pracy funkcjonujących na terenie miasta. (po zeskanowaniu oczywiście materiały zwracamy właścicielowi).


    Nową formą kontaktu z fraszkami Jana Sztaudyngera w czasie tegorocznej imprezy była akcja "Poczęstuj się fraszką". Każdy turysta mógł zamiast czekoladki poczęstować się fraszką Jana Sztaudyngera i wielu osobom ten poczęstunek sprawił dużą radość. Smacznego. Będziemy tę akcję kontynuować przy różnych okazjach bo nikt nie potrafi tak jak Jan Sztaudynger dwoma wersami rozśmieszyć i skłonić do refleksji.


                        Ze szczególnym podziwem dla uczestników VII Rajdu Sztaudyngerowskiego

                         i z moją ulubiona fraszką :

                                               "Miłość to potrawa jarska,

                                                  a nie sztuka kominiarska"

                                                                               Do zobaczenia za rok - Maciej Dymarski

       


e-mail: puchostu@wp.pl     adres do korespondencji :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba                               admin:  mdymarski@wp.pl