Biathlon jest zimową dyscypliną olimpijską, na którą składa się narciarski bieg długi techniką dowolną oraz strzelanie do celu z karabinka małokalibrowego.

Wyróżniamy następujące dyscypliny biathlonowe:
Mężczyźni:
- bieg indywidualny na dystansie 20 km
- bieg krótki (sprint) na dystansie 10 km
- bieg na dochodzenie na dystansie 12,5 km
- bieg masowy na dystansie 15 km
- bieg sztafetowy 4x7,7 km

Kobiety:
- bieg indywidualny na dystansie 15 km
- bieg krótki (sprint) na dystansie 7,5 km
- bieg na dochodzenie na dystansie 10 km
- bieg masowy na dystansie 12,5 km
- bieg sztafetowy 4x7,5 km

Bieg indywidualny na 20 km jest najstarszą konkurencją rozgrywaną w ramach biathlonu. Zawodnicy startują z interwałem 30 sek. lub 1 min., suma wzniesień podbiegów 600-750 m. Zawodnicy biegną z karabinkiem małokalibrowym o wadze nie mniejszej niż 3,5 kg. Każdy z zawodników posiada 20 szt. amunicji kal. 5,6 mm, które załadowane są w czterech magazynkach po 5 sztuk w każdym i umiejscowione są w ładownicy na karabinku. Bieg składa się z czterech strzelań w postawie leżąc-stojąc-leżąc-stojąc. Przy każdym strzelaniu oddaje się 5 strzałów na odległość 50 m. do tarcz elektronicznych składających się z pięciu czarnych kół. Średnica czarnego koła przy strzelaniu leżąc wynosi 45 mm, a przy strzelaniu stojąc 115 mm. W biegu indywidualnym zawodnik (zawodniczka) za każdy niecelny strzał ukarany jest 1 minutą kary. Karne minuty dopisywane są do końcowego rezultatu. Mężczyźni odbywają strzelania między 3 a 17,5 km, kobiety biegnąc na 15 km strzelają między 3 a 12 km. Całkowita suma wzniesień podbiegów na trasie 15 km kobiet wynosi 400-500m.

Sprint mężczyzn rozgrywany jest na dystansie 10 km z ogólną sumą wzniesień podbiegów 300-450 m. Zawodnicy startują z interwałem 30 sek. lub 1 min. Pierwsze strzelanie odbywa się po przebiegnięciu minimum 3 km w postawie leżącej, drugie strzelanie po 7 km z postawy stojąc. Warunki strzelania podobnie jak w biegu indywidualnym. W porównaniu z biegiem indywidualnym za każdy niecelny strzał zawodnik musi przebiec rundę karną o długości 150 m. Kobiety biegają na dystansie 7,5 km, również strzelając w pozycji leżąc i stojąc, strzelania odbywają się między 2,5 km a 5 km.

Bieg na dochodzenie rozgrywany jest na dystansie 12,5 km mężczyzn oraz 10 km kobiet, został włączony przez IBU w program zawodów Mistrzostw Świata i Pucharu Świata w sezonie 1996/97. Kolejność startu zawodników jest zależna od miejsca zajętego we wcześniejszym kwalifikacyjnym biegu sprinterskim. W biegu na dochodzenie jako pierwszy startuje zwycięzca biegu sprinterskiego, kolejny zawodnik startuje z różnicą czasową w stosunku do pierwszego zawodnika itd. W Mistrzostwach Świata i Pucharu Świata najlepszych 60 zawodników w sprincie kwalifikuje się do startu w biegu na dochodzenie. Są cztery strzelania w postawie leżąc-leżąc-stojąc-stojąc. Za każdy nietrafiony cel runda karna 150 m., co kosztuje utratę dobrej pozycji w biegu na dochodzenie.

Sztafeta: każda sztafeta składa się z 4 zawodników z których każdy musi przebiec dystans 7,5 km z dwoma strzelaniami w postawie leżąc i stojąc. Drużyna przebiega łącznie 30 km. Strzelania odbywają się między 2,5 km a 5 km. W odróżnieniu od biegu indywidualnego każdy zawodnik posiada 5 naboi + 3 dodatkowe na 5 strzałów dla każdej postawy (leżąc, stojąc). Strzelanie pierwszymi 5 nabojami odbywa się z ładowaniem z magazynka, w przypadku nie trafienia w cel pociski rezerwowe muszą być ładowane ręcznie pojedynczo. Jeżeli zawodnik trafi celnie pięcioma strzałami kontynuuje bieg dalej, jeżeli nie, korzysta z 3-ech naboi rezerwowych, gdy w dalszym ciągu nie trafi celnie we wszystkie czarne koła musi przebiec rundę karną 150 m. za każdy nietrafiony cel. Kolejny zawodnik wyrusza na trasę biegu, gdy zostanie dotknięty ręką przez poprzedniego zawodnika w wyznaczonej strefie zmian. Najlepsze zespoły potrzebują około 1 godz. i 20 min. Na pokonanie odległości 30 km. Dotknięty ręką w tułów, ramiona, nogi, dłonie, stopy, ręce, głowę lub broń przez kończącego zmianę zawodnika w strefie zmian.

Bieg ze startu masowego ( równoczesnego ) odbywa się dla mężczyzn na dystansie 15 km natomiast dla kobiet na dystansie 12,5 km.
Z czterokrotnym strzelaniem pięcioma nabojami, kolejno w postawach strzeleckich leżąc, leżąc, stojąc, stojąc do tych samych celów, jak w pozostałych konkurencjach biathlonowych. Za każdy nie trafiony cel zawodnik/zawodniczka biega 150m rundę karną. Start do biegu masowego ze wspólnego startu odbywa się w dwóch odrębnych biegach dla mężczyzn i kobiet. W pierwszym biegu podczas Pucharu Świata startuje 25 zawodników/zawodniczek według aktualnej punktacji Pucharu Świata, w drugim zaś 25 kolejnych tej punktacji. W czasie Mistrzostw Świata do pierwszego biegu kwalifikuje się wszystkie medalistki i medaliści biegów indywidualnych, sprinterskich i biegów na dochodzenie rozgrywanych mistrzostw świata, liczbę do 25 uzupełnia się na podstawie punktacji narodu biegu indywidualnego, sprinterskiego i na dochodzenie, tych mistrzostw. W drugim biegu startują zawodnicy którzy zajmują w punktacji narodów tych mistrzostw miejsca od 26-50. Bieg biathlonowy ze startu masowego stał się konkurencja najbardziej pasjonującą. Wspólny, równoczesny start zapewnia olbrzymie emocje sportowe, dając możliwość odniesienia zwycięstwa wszystkim startującym.

Zasady podane powyżej obowiązują seniorów, nasi uczniowie-zawodnicy startują w następujących kategoriach wiekowych: gimnazjaliści jako młodzicy, a licaliści jako juniorzy młodsi i juniorzy.

We wrześniu 1997 roku na bazie programowej liceum powstała Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie. Bardzo dobre warunki śniegowe i strzelnica w Jakuszycach stanowiły ważny przyczynek do tego, żeby tę dyscyplinę sportu trenować w Szklarskiej Porębie.