powrót   >> strona główna
powrót  >>   wydarzenia

ZOBACZYĆ WSZECHŚWIAT

Już drugi raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Szkolnych Warsztatach Astronomicznych, które po raz ósmy gościły w Izerskim Parku Ciemnego Nieba na Orlu. Organizatorami warsztatów jak zwykle było XVII Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu, pod patronatem Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie klas pierwszej i drugiej naszego liceum mieli okazję wysłuchać wykładów pracowników naukowych Instytutu Astronomicznego. W dniu 28.09.2011r. pan dr Tomasz Mrozek zaprezentował niezwykle ciekawy wykład o astrofotografii, pokazując wiele fotografii nieba i obiektów niebieskich wykonanych przez niego i światowe autorytety astrofotografii. Nauczył również uczestników, jak orientować się na niebie przy pomocy obrotowej mapy nieba.

Tego wieczoru „warsztatowicze” także dowiedzieli się m.in. co to jest magnitudo oraz jakie informacje możemy uzyskać z jasności gwiazd, o czym bardzo ciekawie opowiadał pan dr Sylwester Kołomański.

Największą atrakcją tego wieczoru była możliwość „zobaczenia wszechświata” przez profesjonalne teleskopy. Uczestnicy mogli zaobserwować Jowisza z jego czterema księżycami, Mgławicę Andromedy i wykonać ich fotografie korzystając z telefonu komórkowego i prezentowanego sprzętu astronomicznego.

Kolejny dzień, a właściwie późny wieczór, również obfitował w atrakcyjne wykłady i zajęcia praktyczne. O planetach i „Misji Kepler” opowiedziała pani dr Ewa Niemczura, a pan dr Kołomański przybliżył słuchaczom sposoby mierzenia ciemności nieba. Na opowiadaniach się nie skończyło. Uczestnicy uzbrojeni w tekturowe „lunety” sami musieli wyliczyć ilość gwiazd widzianych na niebie. Zajęcia zakończył wykład przygotowany przez kolegów z XVII liceum pod kierownictwem pana mgr Grzegorza Żakowicza. Dotyczył komory Wilsona i detekcji cząstek α. Uwieńczeniem miało być wykonanie tego doświadczenia i zaobserwowanie cząstek α w układzie doświadczalnym przygotowanym przez prelegentów, ale niestety, późna pora nie pozwoliła nam na pozostanie do końca  i dokonanie planowanej obserwacji.

Serdecznie dziękujemy organizatorom warsztatów za umożliwienie nam udziału w zajęciach i wyrażamy nadzieję na udział w kolejnych edycjach.

tekst: M. Hochół

foto: A. Leszczawski