powrót   >> strona główna
powrót  >>   wydarzenia

XXXVIII Olimpiada Geograficzna

W dniach 11-12 lutego 2012 r. nasza szkoła gościła  najlepszych młodych geografów z województw dolnośląskiego  i opolskiego.  73 uczestników przyjechało do Szklarskiej Poręby na etap okręgowy XXXVIII Olimpiady Geograficznej.  W ciągu dwóch dni zmagali się oni z trudną materią wiedzy geograficznej.  W sobotę  odbyła się trzystopniowa część pisemna obejmująca zagadnienia z zakresu geografii fizycznej, ekonomiczno-społecznej, geologii, kartografii.  Do drugiej części zakwalifikowało się 21 uczestników, którzy musieli zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności w kolejnym dniu olimpiady w części ustnej. Młodzież swoją wiedzę prezentowała przed szacownym gronem jurorskim pod przewodnictwem dr hab. Zdzisława Jarego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na czele listy laureatów uplasowali się uczniowie wrocławskich liceów. Honoru naszego regionu bronił zajmując szóste  miejsce  Krzysztof Desput z "Żeroma".

W przerwach pomiędzy poszczególnymi etapami uczestnicy podziwiać mogli ekspozycje poświęcone walorom turystyczno-krajoznawczym Szklarskiej Poręby i okolic: prezentację multimedialną zdjęć wykonanych przez uczniów i nauczycieli, wystawę minerałów Dolnego Śląska z przebogatych zbiorów Rodziny Naumowiczów. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego przygotowali wystawę zdjęć z realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego, w którym brała udział młodzież z naszej szkoły. Dzięki trosce i doświadczeniu pana Zdzisława Gasza wieloletniego współorganizatora Olimpiad Geograficznych, uczestnicy będą miło wspominać swój pobyt w Szklarskiej Porębie. Organizacja Olimpiady była możliwa dzięki pomocy sponsorów i organów administracji samorządowej ze Starostą Jeleniogórskim na czele.  Wielkie zaangażowanie  w przygotowanie olimpiady od strony technicznej wykazała grupa uczniów naszej szkoły, bez których wykonanie wszystkich niezbędnych prac koniecznych dla prawidłowego przebiegu imprezy byłoby niemożliwe.

foto: A. Leszczawski