powrót   >> strona główna
powrót  >>   wydarzenia

SZKOLNE WARSZTATY ASTRONOMICZNE

Minęły kolejne, tym razem XVI Warsztaty Astronomiczne organizowane w schronisku „Orle” w Jakuszycach. Trwały one od niedzieli wieczór (27 września) do środy (30 września). Tym razem warsztaty były specyficzne, ponieważ w nocy z niedzieli na poniedziałek było zaćmienie Księżyca. Dostęp do teleskopów i innych aparatów pomiarowych pozwolił oglądać to zjawisko o wiele lepiej niż gołym okiem. Jednak pogoda przez dłuższy okres czasu nie sprzyjała obserwacjom, przez niebo kłębiło się mnóstwo chmur, ale około godziny 5 nad ranem rozpogodziło się i można było zobaczyć zaćmienie w całej okazałości. Kolejnego dnia uczniowie brali udział w szkoleniu jak obsługiwać teleskop. We wtorek miało miejsce kilka wykładów na temat Księżyca, Plutona i co najważniejsze, ognisko. Warto wspomnieć, że gościem na warsztatach był dr Arun Kumar Awasthi pochodzący z Indii. Poprowadził on wykład po angielsku o Słońcu i o kulturze swojego kraju. W czasie pobytu odbyło się również kilka spacerów po Górach Izerskich.

Ze Szklarskiej Poręby na warsztaty, przyjechało pięcioro uczniów:  Katarzyna Wdowiak, Przemysław Kozik, Michał Kaźmierczak, Piotr Sikora i Błażej Przystajko. Mogliśmy uczestniczyć w zajęciach dzięki zaangażowaniu i opiece Pana Mirosława Hochoła. Najbardziej podobała nam się praca z teleskopem, oraz oczywiście obserwacje różnych obiektów na niebie. Zdobyliśmy dużą wiedzę na temat Księżyca, Słońca, Plutona i projektu CanSat, a zaćmienie naszego naturalnego satelity będziemy wspominać jeszcze przez wiele lat.

Błażej Przystajko